top of page

Čo je samozrejmosť?

Chcela som spraviť reel o tom čo je vnímané ako samozrejmosť, ale v skutočnosti to samozrejmosť nie je.


Ale zamýsľanie sa nad tým slovom ma priviedlo k mnohým zamysleniam.

U nás napríklad nie je samozrejmosť elektrina, pretože akýkoľvek výkyv počasia (búrky, silný vietor, husté sneženie) môže znamenať výpadok elektriny.

Túto lekciu sme dostali hneď týždeň po nasťahovaní sa. Vypadla elektrina na skoro celý deň. Takže netiekla voda lebo nie je samospádom kedže sme na vrchoch. Nešiel šporák a potom sa mi vybil aj telefón a ja som si nadávala, že som ho zas zabudla dať večer na nabíjačku. Matúš nebol doma, Zoe bola na prázkach u babky. A mala som jediné šťastie, že príves má šporák na plyn a aj chladnička sa dá prepnúť na plyn. Tak som navarila tam a všetky veci z chladničky v chalupke som preniesla do prívesu a nabiť telefón som si išla s Kvidom do kaviarne do Detvy 😁


Dnes už sme lepšie pripravení aj keď záložný generátor ešte nemáme. Výpadok energie je pre nás aktuálne výpadok vody, resp. naberanie vody do studne.


Voda nám tiež ukázala svoju silu a to, že jej energia nie je samozrejmosť. (To možno niekedy rozpíšem na zvlašť príspevok lebo to boli intenzívne lekcie a voda je na Dobrodvore veľmi intenzívny živel)..


Ale je to napríklad aj teplo, hocikedy sa môže upchať komín, keď Matúš ochorel a nevládal napríklad štiepať drevo bola to tiež slušná lekcia o tom ako je dôležité aby som vedela zastať jeho prácu.


Vzťahy sú tiež vnímané ako samozrejmosť, ale nie je to tak. Je to tak krehké, tak obnažujúce a keď ľudia spolu nekomunikujú vedia byť veľmi zraňujúce.

Stále deťom pripomíname ako je nesmierne dôležité komunikovať a opisovať ako sa cítia a vo chvíli keď to cítia, aby nevznikli zbytočné nedorozumenia. Ako si nebrať veci osobne. Ako hľadať cestu k sebe..


Priateľstvo, zámerne to píšem zvlášť, lebo vzťahy sú rôzne a priateľstvo je tak cenné.

Mám naozajstné priateľky, s ktorými je priateľstvo tak láskavé, tak prirodzené a slobodné. Vieme, že každá máme svoje vrstvy a dopriavame si priestor byť. Keď nám vyjde spoločný čas tešíme sa, keď nenastane a niekedy dlho nenastane plynieme a vieme, že je to v poriadku.


Samozejmosťou často nie je ani zdravie, strecha nad hlavou, chladnička s jedlom..


Chcela som písať k novému roku, ale ja som nastavena na cinsky kalendar a podla neho pride nový rok 22.1 a tak je ešte čas precítiť slová k nemu. Toto je tu a teraz z môjho vnímania dôležitejšie ☺️

Cítim vďačnosť za rodinu, za deti, za partnerstvo, ktoré rokmi kvitne, za moje telo, za miesto kde žijeme, za zdravie, za liečivu energiu vody prudiacej dobrodvorom, za stromy, za možnosť tvoriť a byť tak ako v danej chvíli cítim...

Za čo pociťuješ vďaku ty?


24 views

Recent Posts

See All
bottom of page